Wtorek 30.04.2024

liczba odwiedzin: 620893
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO PRZYJMOWANIE DO OŚRODKA DNI WOLNE OD ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH GODZINY PRACY PEDAGOGA GODZINY PRACY PSYCHOLOGÓW

INFORMACJE DLA RODZICÓW- rok szkolny 2023/2024

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Klub Małego Wędkarza

Złota Rybka

Powstał on z inicjatywy obecnego dyrektora ośrodka pana Pawła Osockiego i wychowawcy Bolesława Kołodziejskiego w roku szkolnym 2006/2007. Spotkania Klubu odbywają się w świetlicy i nad pałacowym stawem. W spotkaniach uczestniczy zawsze spora grupa wychowanków naszego ośrodka. Dzieci uczą się zasad wędkowania, bezpiecznego zachowania się na wodą, poszanowania przyrody i szacunku dla drugiego człowieka. Członków klubu obowiązują ustalone zasady i normy zachowań.
      Oprócz spotkań na terenie ośrodka, klub organizuje dalsze wyprawy na łowiska. W trakcie takich wypraw udawało się złowić różne gatunki ryb, którymi zarybiony został nasz staw.
      Warto dodać, że odbywają się tu nawet prawdziwe zawody wędkarskie. Zwycięzcy w miarę naszych możliwości obdarowywani są nagrodami w postaci sprzętu wędkarskiego.

Sekcja Nordic Walking

Założona została w roku szkolnym 2008/2009 przez Bolesława Kołodziejskiego - wychowawcę internatu. Obecnie sekcję prowadzi pan Aleksander Molibog.
      Nordic Walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. W porównaniu do zwyczajnego marszu , nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie całego ciała. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:

• rozwija się siła i wytrzymałość ramion,
  • łatwość wchodzenia na wzgórza,
  • spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
  • zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
  • jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla tych z ranami i nie dość silnymi mięśniami,
  • odciążone są stawy

Sekcja nie skupia stałych członków, ponieważ udział w marszu może wziąć każdy, bez względu na wiek. Tu liczy się chęć i motywacja do pokonania całej trasy marszu. Ponieważ nasz ośrodek otoczony jest lasami, marsze odbywają się po okolicy Przytoku oraz do sąsiednich miejscowości.
      Nordic Walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach- przez cały rok. Tak tez wygląda to u nas, staramy się korzystać z kijków podczas różnych wypraw i o różnej porze roku. W czasie wyjazdu do Szklarskiej Poręby , przy pomocy kijków wchodziliśmy na Łabski Szczyt.

Koło plastyczne - garncarskie

Jego opiekunką jest Arkadiusz Kowalczyk. To pod jego kierunkiem powstają naprawdę piękne prace plastyczne. Prace dzieci wysyłane są na konkursy wojewódzkie, a także ogólnopolskie. Warto wspomnieć, że wśród naszych wychowanków są dzieci, które odniosły spore sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Ich prace zostały wyłonione spośród wielu innych, nagrodzone, a także opublikowane w albumach. Co ciekawsze sukcesy odnoszą dzieci, które często nie wierzyły w swoje możliwości i umiejętności. Dopiero zachęcone i wspierane przez pana Arka odkryły, że drzemie w nich talent plastyczny.
      Udział w konkursie plastycznym może wziąć każdy. Wystarczy trochę chęci i odrobina odwagi.

Zajęcia z kynoterapii

Inicjatorką tego przedsięwzięcia jest Iwona Marcinkowska, członkini Związku Kynologicznego oraz miłośniczka psów.
    Kynoterapia jest terapią z udziałem psa. To metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.
        Spotkania te mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy
(ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, przytulają się, wydaja polecenia. Podczas zajęć dzieci dowiadują się, jak należy postępować w kontakcie z psem, poznają rasy psów oraz historię ich pochodzenia.
      Spotkania ,,z psem” dostarczają uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalają oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości.

Klub piłki ręcznej

Zumba - Fitness