Rok szkolny 2024/2025

Wtorek 28.01.2025

liczba odwiedzin: 651581

O NAS

KOŁA ZAINTERESOWAŃ

Klub Małego Wędkarza

 

      Powstał on z inicjatywy Pawła Osockiego i Bolesława Kołodziejskiego w roku szkolnym 2006/2007. Spotkania Klubu odbywają się w świetlicy i nad pałacowym stawem. W spotkaniach uczestniczy ok. 20 wychowanków naszego ośrodka. Dzieci uczą się zasad wędkowania, bezpiecznego zachowania się na wodą, poszanowania przyrody i szacunku dla drugiego człowieka. Członków klubu obowiązują ustalone zasady i normy zachowań.
      Oprócz spotkań na terenie ośrodka, klub organizuje dalsze wyprawy na łowiska. W trakcie takich wypraw udawało się złowić różne gatunki ryb, którymi zarybiony został nasz staw.
      Warto dodać, że odbywają się tu nawet prawdziwe zawody wędkarskie. Zwycięzcy w miarę naszych możliwości obdarowywani są nagrodami w postaci sprzętu wędkarskiego.


Sekcja Nordic Walking
 

      Założona została w roku szkolnym 2008/2009 przez Jakuba Złoczewskiego, nauczyciela w-f oraz Bolesława Kołodziejskiego - wychowawcę internatu.
      Nordic Walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. W porównaniu do zwyczajnego marszu , nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie całego ciała. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:

 
  • rozwija się siła i wytrzymałość ramion,
  • łatwość wchodzenia na wzgórza,
  • spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
  • zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
  • jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla tych z ranami i nie dość silnymi mięśniami,
  • odciążone są stawy

      Sekcja nie skupia stałych członków, ponieważ udział w marszu może wziąć każdy, bez względu na wiek. Tu liczy się chęć i motywacja do pokonania całej trasy marszu. Ponieważ nasz ośrodek otoczony jest lasami, marsze odbywają się po okolicy Przytoku oraz do sąsiednich miejscowości.
      Nordic Walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach- przez cały rok. Tak tez wygląda to u nas, staramy się korzystać z kijków podczas różnych wypraw i o różnej porze roku. Ostatnio w czasie wyjazdu do Szklarskiej Poręby , przy pomocy kijków wchodziliśmy na Łabski Szczyt.


Koło plastyczne
 

      Jego opiekunką jest Anna Barczyk- Kołodziejska. To pod jej kierunkiem powstają naprawdę piękne prace plastyczne. Prace dzieci wysyłane są na konkursy wojewódzkie, a także ogólnopolskie. Warto wspomnieć, że wśród naszych wychowanków są dzieci, które odniosły spore sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Ich prace zostały wyłonione spośród wielu innych, nagrodzone, a także opublikowane w albumach. Co ciekawsze sukcesy odnoszą dzieci, które często nie wierzyły w swoje możliwości i umiejętności. Dopiero zachęcone i wspierane przez Anię odkryły, że drzemie w nich talent plastyczny.
      Udział w konkursie plastycznym może wziąć każdy. Wystarczy trochę chęci i odrobina odwagi.


Zajęcia z kynoterapii
 

      Inicjatorką tego przedsięwzięcia jest Iwona Marcinkowska, członkini Związku Kynologicznego oraz miłośniczka psów.
      Kynoterapia jest terapią z udziałem psa. To metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.
      Pani Iwona 2 lata temu po raz pierwszy zaprosiła do naszego ośrodka ludzi zajmujących się kynoterapią. Wychowankowie uczestniczyli w zajęciach- Spotkanie z psem (SP), mających formę pracy grupowej.
      Spotkania te mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy
(ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydaja polecenia. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak należy postępować w kontakcie z psem, poznały rasy obecnych u nas psów oraz krótka historię ich pochodzenia.
      Spotkania ,,z psem” dostarczają uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalają oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości.

AKTUALNOŚCI

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej
    Przytok, ul. Pałacowa 1
  • 68 327 44 10
    68 327 43 15

Galeria zdjęć

Dane do faktury

Nabywca:

Powiat Zielonogórski

ul. Podgórna 5

65-057 Zielona Góra

NIP 973-05-88-217

Odbiorca:

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Przytoku

ul. Pałacowa 1

66-003 Zabór